Additional information
| UPC | 845737012137 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100781 |
| Accessories | 3-10Rd |
| Action | Double Action Only |
| Additional Feature 1 | FN Optics Mounting System |
| Additional Feature 2 | Ambidextrous Slide Stop Lever |
| Additional Feature 3 | Ambidextrous Magazine Release |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | FN |
| ATF Model | 509 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 4.32" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | False |
| Capacity | 10 + 1 |
| Case | FN Soft Case |
| Color | Flat Dark Earth |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 3.30 X 11.20 X 12.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | COLORED |
| Finish Color | Flat Dark Earth |
| Finish Style | FLAT DARK EARTH |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Flat Dark Earth |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Frame Material | Polymer |
| Grip Material | FDE Textured w/Interchangeable Backstrap |
| Grip Type | Flat Dark Earth Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 12 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Max Capacity | 10 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Overall Length | 7.4" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Compact Tactical |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | 3-Dot Night/Suppressor Height |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Compact |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 3.6 |
| Weight (oz) | 26.2000 |
| Width | 11.5 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Optic Footprint | MULTIPLE |
| Other Features | COMES WITH 2-10RD MAGAZINES, |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |






Reviews
There are no reviews yet.