Additional information
| UPC | 643477865262 |
|---|---|
| Manufacturer | GForce Arms |
| Manufacturer Part Number | BLADE8 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Black QPQ |
| Barrel Length | 8" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Cartridge | 9mm |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black Anodized |
| Front Sight | Flip Up |
| Length | 8'' |
| Magazine Included | 1 x 33-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | G Force |
| Make/Model | G Force|Blade8 |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Blade8 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Overall Length | 17" |
| Rear Sight | Flip Up |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Safety | Ambidextrous |
| Series | 8 USA |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Similar Items | HG9MM |
| Weight | 6.20 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.