Additional information
| UPC | 619835011497 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H001GG-22 |
| Action | Lever Action |
| Barrel Description | Round |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Type | Smoothbore |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Capacity | 15 |
| Color | Black |
| Finish | Black |
| Front Sight | Blade |
| Length | 18.5'' |
| Magazine Included | 1 x 15-Round |
| Magazine Type | Tubular |
| Make | Henry |
| Make/Model | Henry|Garden Gun |
| Material | ALUMINUM |
| Model | Garden Gun |
| Overall Length | 36.50" |
| Product Type | Lever Action |
| Rear Sight | Adjustable |
| Shipping Weight | 6.4 |
| Sights | Adjustable Rear Sight & Blade Front |
| Stock Description | Straight Grip |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Black Ash |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 0.0 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.