Description
HENRY SIDE GATE LEVER ACTION .45-70 GOVT
$1,116.99
HENRY SIDE GATE LEVER ACTION .45-70 GOVT
In stock
CompareHENRY SIDE GATE LEVER ACTION .45-70 GOVT
| UPC | 619835060471 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H244570 |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 1 | Regular Lever |
| Additional Feature 2 | Straight Grip |
| Additional Feature 3 | Weaver 63B Scope Mount |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| ATF Model | H024-4570 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 19.8000 |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Caliber/Gauge | .45-70 GOVERNMENT |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Cartridge | .45-70 Government |
| Checkering | YES |
| Color | BI-TONE |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 2.20 X 6.90 X 40.10 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | BLUED |
| Finish Style | Brass |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Adjustable |
| Grip Material | Wood Stock American Walnut |
| Grip Type | American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.2000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 40.1000 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Henry |
| Make/Model | Henry|Sidegate |
| Material | BRASS |
| Model | Side Gate |
| Muzzle | Plain |
| Other Features | ROUND BARREL, |
| Overall Length | 38.1000 |
| Package Height | 2.1 |
| Package Length | 40.2 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:20" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Receiver | Hardened Polished Brass |
| Recoil Pad | No |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Yes |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight | 7 |
| Weight (lbs) | 7 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 6.9000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.