Additional information
| UPC | 682146880427 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HCSL65CRGRN |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 20'' |
| Capacity | 3-Round |
| Cartridge | 6.5mm Creedmoor |
| Finish | Green |
| Length | 38.75'' |
| Magazine Included | 1 x 3-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Howa |
| Make/Model | Howa|M1500 Super Lite |
| Model | M1500 Super Lite |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Material | CARBON FIBER |
| Weight | 4.85 lbs |
| Additional Feature 1 | 2 Stage Match Trigger |
| Additional Feature 2 | Reduced Short Action |
| Additional Feature 3 | Flush Detachable Magazine |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | HOWA / Legacy Sports |
| ATF Model | 1500 |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Carbon Fiber Stock Green w/Black Webbing Stock |
| Grip Type | Green w/Black Webbing Stock |
| Height | 4.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Overall Length | 39" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 46.7 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 6.5 |
| Special | Threaded Barrel |
| Width | 10.5 |






Reviews
There are no reviews yet.