Description
The Howa Mini Action Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials.
The Howa Mini Action Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials.
| UPC | 682146119374 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HMA6ARCSG |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Capacity | 5 |
| Color | Green |
| Finish | Matte |
| Grip Material | Synthetic |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | M1500 |
| Overall Length | 41.50" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7.5" |
| Safety | 3 Position |
| Stock Description | Fixed HTI |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 6.40 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.