Additional information
| UPC | 818004021880 |
|---|---|
| Manufacturer | IWI – Israel Weapon Industries |
| Manufacturer Part Number | M9ORP17OD |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Cold Hammer Forged Barrel |
| Additional Feature 2 | Striker-Fired |
| Additional Feature 3 | 4 Optics Plates Included |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | IWI/ IWI US |
| ATF Model | MASADA |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.1" |
| Barrel Type | Cold Hammer Forged |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | False |
| Capacity | 17 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Dimension | 2.35 X 9.50 X 11.40 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Color | Matte |
| Finish Type | Black |
| finish_color | OD Green |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | GREEN |
| Frame Material | Polymer |
| Grip Material | Interchangeable |
| Grip Type | O.D. Green Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 11.5 |
| Material | Polymer |
| Model | MASADA |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Overall Length | 7.35" |
| Package Height | 2.3 |
| Package Length | 11.5 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Safety | Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.7 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | FIXED |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.7 |
| Weight (oz) | 22.9000 |
| Width | 10 |






Reviews
There are no reviews yet.