Description
STD rings are precision engineered to match up with STD 1-piece or STD 2-piece bases. Rear ring is secured by windage adjustment screws. Machined steel construction.
STD rings are precision engineered to match up with STD 1-piece or STD 2-piece bases. Rear ring is secured by windage adjustment screws. Machined steel construction.
| UPC | 030317499013 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 49901 |
| Color | Black |
| Dimension | 0.80 X 4.50 X 5.30 |
| Finish | Matte |
| Height | .770'' |
| Length | 5.3000 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Mount Type | Leupold Base |
| Product Type | Ring |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Shipping Weight | 0.2313 |
| Size | 1" Medium |
| Style | 2 Piece |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .25 |
| Width | 4.5000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.