Description
STD rings are precision engineered to match up with STD 1-piece or STD 2-piece bases. Rear ring is secured by windage adjustment screws. Machined steel construction.
STD rings are precision engineered to match up with STD 1-piece or STD 2-piece bases. Rear ring is secured by windage adjustment screws. Machined steel construction.
| UPC | 030317499594 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 49959 |
| Color | Black |
| Dimension | 0.70 X 4.50 X 5.25 |
| Finish | Matte |
| Height | HIGH |
| Length | 5.2500 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Mount Type | Leupold Base |
| One or Two Piece | 2 |
| Product Type | Ring |
| Scope Tube Diameter | 30mm |
| Shipping Weight | 0.2875 |
| Size | 30mm High |
| Style | 2 Piece |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 30mm |
| Tube Size | 30MM |
| Weight | 0.2875 |
| Width | 4.5000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.