Description
KAHR ARMS’s magazine is made to their specifications and tolerances using high quality materials that provide perfect fit, durability and reliability.
KAHR ARMS’s magazine is made to their specifications and tolerances using high quality materials that provide perfect fit, durability and reliability.
| UPC | 602686040129 |
|---|---|
| Manufacturer | Kahr Arms |
| Manufacturer Part Number | K820 |
| Adjustable Objective | False |
| Application | CENTERFIRE PISTOL |
| Brand Fit | Kahr |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 0.95 X 2.70 X 7.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Silver |
| Finish Color | Stainless |
| Firearm Type | MAGAZINES |
| Fit | Kahr K9 |
| Height | 0.9500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 4.25 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Max Capacity | 7 |
| Model | OEM |
| Model Fit | 9mm Models, Except TP9,T9 |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 8.0 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Magazine |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.1375 |
| Similar Items | CLKAHR |
| Style | Detachable |
| Subcategory | Pistol Magazines |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .13 |
| Width | 0.5 |
| Cartridge | 9mm |
| Make | Kahr Arms |
| Make/Model | Kahr Arms|CM9 |
| Quantity | 1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.