Description
This pump shotgun from Mossberg is chambered for 20 Gauge. The 500 shotgun features a barrel length of 22" accepts 3" shells and reflects the quality firearm craftsmanship expected from Mossberg.
$623.99
Mossberg 500 Turkey Shotgun 20 ga 3″ Chamber 22″ Barrel Mossy Oak Greenleaf
Out of stock
CompareThis pump shotgun from Mossberg is chambered for 20 Gauge. The 500 shotgun features a barrel length of 22" accepts 3" shells and reflects the quality firearm craftsmanship expected from Mossberg.
| UPC | 015813543378 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 54337 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Optic Cut Receiver |
| Additional Feature 2 | Vent Rib |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 500 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 22" Vent Rib |
| Barrel Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | X-Factor Ported Turkey Tube |
| Chokes Included | X-Factor Ported |
| Color | Camo |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.30 X 8.00 X 36.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Mossy Oak Green Leaf |
| Finish Type | CAMO |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Greenleaf |
| Grip Type | Mossy Oak Greenleaf |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.3000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | Yes |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Length | 36.3000 |
| Length of Pull | 13.87" |
| Magazine Included | Magazine Tube |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Mossberg |
| Make/Model | Mossberg|500 Turkey |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 500 |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Choke Tubes |
| Other Features | ADJUSTABLE FIBER OPTIC SIGHTS, |
| Overall Length | 39.2500 |
| Package Height | 2.3 |
| Package Length | 36.7 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Rear Sight | Fixed |
| Receiver Description | Optic Ready |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Turkey |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | Fiber Optic |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | SGP20 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight | 6.75 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 2.25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.