Description
Specifications:
- Gauge: 12
- Capacity: 5
- Chamber: 3
- Barrel Length: 18.5″
- Sight: Bead
- Choke: Cylinder Bore
- LOP Type: Fixed
- LOP: 13.87″
- Barrel Finish: Blued
- Stock Finish: Walnut
- Weight: 6.75
- Length: 39.5″
$595.99
Mossberg Persuader 500 Retrograde 12ga 5rd Capacity 18.5″ barrel Walnut Corn Cob Forend & Stock
In stock
CompareSpecifications:
| UPC | 015813504294 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 50429 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Walnut Corncob Forend |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 500 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 18.5" |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Barrel Type | Cylinder |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | Cylinder Bore |
| Chokes Included | Cylinder Bore |
| Color | Blue |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.70 X 36.75 X 8.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BLUED |
| Finish Color | Blue |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Wood |
| Grip Type | Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.7000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 36.5 |
| Length of Pull | 13.87" |
| Magazine Included | Tubular Magazine |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Mossberg |
| Make/Model | Mossberg|500 |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 500 |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Plain |
| Other Features | 6-SHOT/BEAD SIGHT |
| Overall Length | 36.3700 |
| Package Height | 2.3 |
| Package Length | 36.7 |
| Package Width | 7.9 |
| Product Type | Shotgun |
| Rear Sight | Bead |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Retrograde |
| Shipping Weight | 7.745 |
| Sights | Bead Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Wood |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight | 6.75 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 2.25 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.