Additional information
| UPC | 6972378125552 |
|---|---|
| Manufacturer | Olight |
| Manufacturer Part Number | BALDRSBLBK |
| Battery Type | LITHIUM-ION |
| Body Diameter | 1.42" |
| Body Material | AIRCRAFT GRADE ALUMINUM |
| Bulb Type | LED |
| Color | Black |
| Dimension | 1.85 X 2.45 X 4.85 |
| Filter Color | White |
| Head Diameter | 1.28" |
| Height | 1.8500 |
| Integral Laser | Yes |
| Length | 4.8500 |
| Length (in) | 2.48 |
| Material | ALUMINUM |
| Max Output Lumens | 800 |
| Max Runtime (Hours) | 2.7 |
| Model | Baldr S |
| Mount Type | UNIVERSAL RAIL MOUNT |
| Other Features | BLUE LASER, |
| Output | 100/300/800 Lumens |
| Overall Length | 2.48" |
| Product Type | Weaponlight w/Laser |
| Proofs | Water Resistant |
| Rechargeable | Yes |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Switch Type | Push Button/Toggle |
| Waterproof | Yes |
| Weight | 3.35 |
| Weight (oz) | 3.35 |
| Width | 2.4500 |






Reviews
There are no reviews yet.