Additional information
| UPC | 850045874773 |
|---|---|
| Manufacturer | Pioneer |
| Manufacturer Part Number | AK0031-K-CORE |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length | 7" |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Finish Type | Blued |
| Frame Finish | Blued |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | Black Plastic |
| Hand | Right Hand |
| Handguards | Quad Picatinny Rail |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Short Krinkov Style Muzzle Device |
| Rate of Twist | 1:9" RH |
| Receiver Description | Side Mounted Optic Rail |
| Safety | Safety Selector |
| Series | CORE |
| Shipping Weight | 6.8 |
| Sights | Adjustable |
| Similar Items | HGT762 |
| Thread Pattern | M14x1 LH |
| Weight | 5.49 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.