Description
The Riton Optics 30mm Scope Rings will fit Picatinny or Weaver Rails. Machined from 6061-T6 aluminum the rings are strong and lightweight. The Medium profile rings work well for scopes with a mid-size objective lens.
The Riton Optics 30mm Scope Rings will fit Picatinny or Weaver Rails. Machined from 6061-T6 aluminum the rings are strong and lightweight. The Medium profile rings work well for scopes with a mid-size objective lens.
| UPC | 019962520662 |
|---|---|
| Manufacturer | Riton |
| Manufacturer Part Number | X30M |
| Tube Diameter | 30mm |
| Style | Medium |
| Mount Type | Picatinny/Weaver |
| Material | 6061 T-6 Aluminum |
| Height | 14mm |
| Product Type | Ring |
| Subcategory | Rings |
| Size | 30mm Medium |
| Color | Black |
| Weight | 3.2 oz. |
| Package Width | 5.4 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=ROX30M |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 0.30000000000000004 |
| Package Height | 1.3 |
| Package Length | 5.9 |
| Additional Feature 2 | Fits Picatinny or Weaver Rail |
| Additional Feature 1 | Medium Ring Set |
| Adjustable Objective | No |
| Width | 5.5 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 6 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.