Description
Specifications:
- Action: Lever Action
- Barrel Length: 18" Threaded
- Caliber: 444 Marlin
- Magazine: 5rd
- Model: Model R95 Laminate
- Overall Length: 35.5"
- Sights: RS: Buckhorn FS: Driftable
$1,139.99
Rossi R95 Lever Action Rifle 444 Marlin 5rd Capacity 18″ Threaded Barrel Black Laminated Wood Stock
In stock
CompareSpecifications:
| UPC | 754908344802 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | 950444189LW |
| Action | Lever Action |
| Additional Feature 1 | Picatinny Rail |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | CBC / BRAZTECH INT. LC |
| ATF Model | R95 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | .444 MARLIN |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 |
| Checkering | YES |
| Color | Silver |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.30 X 7.85 X 41.55 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Matte |
| Finish Type | STAINLESS |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Laminate Stock Wood Laminate |
| Grip Type | Wood Laminate |
| Height | 3.3000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 41.5500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | R95 |
| Overall Length | 32 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 41.7 |
| Package Width | 7.4 |
| Product Type | Lever Action |
| Rate of Twist | 1:12" RH |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.3 |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Material | HARDWOOD |
| Stock Type | Laminate |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | Yes |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Weight | 4.8 |
| Weight (lbs) | 4.8 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 1.70" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.