Additional information
| UPC | 706397002862 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | EC9409BFC15PAC |
| Accessories | 4 Magazines, Optic & Range Bag |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | Black |
| Description | Optics Ready |
| Finish | Black |
| Finish Color | Melonite |
| Finish Style | Black Melonite |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Front Sight | Night Sight |
| Length | 7.25'' |
| Magazine Included | 4 x 15-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Springfield |
| Make/Model | Springfield|Echelon |
| Material | STEEL |
| Model | Echelon |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 4 15 rd. |
| Product Type | Striker Fired |
| Rear Sight | Fixed |
| Series | 40F.C Gear Pac |
| Shipping Weight | 4.2 |
| Sights | FS: Lum RS: Tact. Rack U-Dot |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 1.5 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.