Description
The ProTac 1L-1AA is a perfect everyday carry light. This dual fuel ultra-compact flashlight accepts a single lithium or alkaline battery, providing you with ultimate flexibility in the field.
The ProTac 1L-1AA is a perfect everyday carry light. This dual fuel ultra-compact flashlight accepts a single lithium or alkaline battery, providing you with ultimate flexibility in the field.
| UPC | 080926880733 |
|---|---|
| Manufacturer | Streamlight |
| Manufacturer Part Number | 88073 |
| Accessories | 1 CR123, 1 AA Battery |
| Additional Feature 1 | Includes 1 CR123A & 1 AA |
| Additional Feature 2 | Ten-Tap Program |
| Additional Feature 3 | 350 Lumen | 6,400 Candela |
| Adjustable Objective | False |
| Battery Size | AA Alkaline/AA Lithium/CR123A |
| Body Diameter | 0.85" |
| Bulb Type | C4 LED |
| canDropship | True |
| Color | Coyote |
| Description | C4 LED 350 Lumens |
| Drilled and Tapped | False |
| Filter Color | White |
| Finish | Coyote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Head Diameter | 0.95" |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | 6000 Series Aluminum |
| Model | ProTac |
| Output | 40/150/350 Lumens (Battery Dependent) |
| Overall Length | 4.25" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 7.8 |
| Package Width | 4.7 |
| Product Type | Flashlight |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Rechargeable | No |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.32 |
| Subcategory | Flashlights |
| Switch Type | Push Button Tail Cap |
| Weight | 0.32 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.