Additional information
| UPC | 022188900880 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 14068 |
| Accessories | 4 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | Black |
| Description | Optics Ready |
| Finish | Armornite |
| Frame Finish | Black Armornite |
| Front Sight | Night Sight |
| Grip Material | Interchangeable Palmswell |
| Length | 8.25'' |
| Magazine Included | 4 x 17-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Smith & Wesson |
| Make/Model | Smith & Wesson|M&P M2.0 |
| Material | STEEL |
| Model | M&P M2.0 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Product Type | Striker Fired |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 6.85 |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 2.15 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.