Additional information
| UPC | 022188234039 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 123403 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | California Approved |
| Additional Feature 2 | Loaded Chamber Indicator |
| Additional Feature 3 | Front & Rear Slide Serrations |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Smith & Wesson |
| ATF Model | SD40VE |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 4" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Barrel Type | Stainless Steel Match Grade |
| Caliber/Gauge | .40 S&W |
| canDropship | False |
| Capacity | 10 |
| Cartridge | .40 S&W |
| Color | Black, Silver |
| Country of Origin | US |
| Description | Loaded Chamber Indicator |
| Dimension | 2.45 X 7.05 X 12.40 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | BI-TONE |
| Finish Color | Two-Tone |
| Finish Style | Satin |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Frame Size | Compact |
| Front Sight | Dot |
| Grip Material | Black Textured |
| Grip Type | Black Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 10 |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Smith & Wesson |
| Make/Model | Smith & Wesson|SD40 VE |
| Material | Polymer |
| Model | SD40 VE |
| Muzzle | Non-Threaded |
| No. of Magazines | 2 |
| Number of Magazines | 2 |
| Overall Length | 7.2" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 12.3 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rear Sight | 2-Dot |
| Safety | No |
| Scope Cover Included | False |
| Series | VE *CA Compliant |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | White Dot Fixed |
| Sights Type | Contrast |
| Similar Items | HG40 |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Stock Material | POLYMER |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 22.40 oz |
| Weight (oz) | 22.7000 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 1.29" |






Reviews
There are no reviews yet.