Description
For over forty years, Talley Manufacturing has set a standard for superior quality in the firearms industry. Check out their wide selection of scope rings and mounts to learn why gun owners everywhere are choosing Talley.
For over forty years, Talley Manufacturing has set a standard for superior quality in the firearms industry. Check out their wide selection of scope rings and mounts to learn why gun owners everywhere are choosing Talley.
| UPC | 876430003382 |
|---|---|
| Manufacturer | Talley |
| Manufacturer Part Number | 940768 |
| Color | Black |
| Description | Alloy |
| Dimension | 2.50 X 4.80 X 7.85 |
| Finish | Black Anodized |
| Fit | Henry H006/H012 |
| Height | MEDIUM |
| Length | 7.8500 |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Model | Light Weight |
| Mount Height | 1.10" |
| Mount Type | To Receiver |
| Other Features | 1" MEDIUM HENRY BIG BOY H006/ |
| Pieces | 1 |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Medium |
| Rings Included | Yes |
| Size | 1" Medium |
| Style | Integrated Scope Ring and Base |
| Subcategory | Rings |
| Tube Size | 1" |
| Width | 4.8000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.