Additional information
| UPC | 725327631590 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-D35741 |
| Action | REVOLVER |
| action_type | DA |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | DEPUTY |
| ATF Type | REVOLVER |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Polished Black |
| Barrel Length | 4.75" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Cylinder Finish | Polished Black |
| Dimension | 2.85 X 8.75 X 11.85 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Type | Blued |
| finish_color | Black |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Finish | Polished Black |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Polymer |
| Grip Type | Black Polymer |
| grips_stock | 30 |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 2.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 11.8500 |
| Model | Deputy |
| Overall Length | 11.04" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Single Action Only |
| Rate of Twist | 1:16.50" |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG3574 |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 22 |
| Weight (oz) | 22 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 1.65" |
| Cartridge | AKK_357 Magnum |
| Front Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Taurus |
| Make/Model | Taurus|Deputy |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Fixed |
| Stock Material | SYNTHETIC |






Reviews
There are no reviews yet.