Description
The ambidextrous hip holster with pouch easily converts to right or left handed use. The reversible belt clip (belts up to 2.25″ wide) lets you wear outside or inside your pants.

$51.99
U/M AMB HIP HLSTR W/PCH SZ 5 BLK
Only 3 left in stock
CompareThe ambidextrous hip holster with pouch easily converts to right or left handed use. The reversible belt clip (belts up to 2.25″ wide) lets you wear outside or inside your pants.
| UPC | 043699700509 |
|---|---|
| Manufacturer | Michaels Of Oregon |
| Manufacturer Part Number | MO70050A |
| Ambidextrous | Yes |
| Application | LARGE AUTOS 4.5 |
| Barrel Length | 5" |
| Belt Size | 2.25" |
| Color | Black |
| Compartments | 1 |
| Dimension | 2.60 X 6.25 X 11.15 |
| Finish | Textured |
| Fit | Large Auto |
| Gun Type | Pistol |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 2.6000 |
| Left Hand | No |
| Length | 11.1500 |
| Material | CORDURA NYLON |
| Model | Cordura |
| Mount Type | Belt Clip |
| Product Type | Hip Holster w/Mag Pouch |
| Right Hand | No |
| Shipping Weight | 0.4 |
| Size | #5 |
| Subcategory | Holsters |
| Weight | 0.4 |
| Width | 6.2500 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.