Description
With a reputation steeped in tradition, Winchester has earned the moniker ‘The American Legend’ by delivering on their commitment to innovation & excellence in everything Winchester does.
With a reputation steeped in tradition, Winchester has earned the moniker ‘The American Legend’ by delivering on their commitment to innovation & excellence in everything Winchester does.
| UPC | 020892004474 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | AA419 |
| Application | Sport Shooting |
| Boxes Per Case | 10 |
| Brand Style | AA Target Loads |
| Caliber/Gauge | 410 Bore 2.5" |
| Cartridge | .410 Bore |
| Dimension | 2.50 X 2.50 X 2.75 |
| DRAM | 1200 FPS. |
| Dram Equivalent | Max |
| Firearm Type | SHOTSHELL |
| Grain Weight | 1/2 OZ 9HOT |
| Grains | #9 |
| Length | 2.50" |
| Model | AA Target |
| Muzzle Velocity (fps) | 1200 fps |
| Ounces | 1/2 oz |
| Product Type | Shotshell |
| Rounds | 25 |
| Series | Target |
| Shipping Weight | 1.2 |
| Shot Material | LEAD |
| Shot Size | 9 |
| Shot Weight | 1/2 oz |
| Shot Weight (ounces) | 1/2 oz. |
| Similar Items | A410T |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Units per Box | 25 |
| Units per Case | 250 |
| Units Per Pack | 25 |
| Weight | 1.2 |
| Cost per Round | 0.92 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.