Description
Looking for a classic walnut rifle to add to your collection? With the Walnut Rifle, you won’t be disappointed – includes a beautiful Walnut Stock and all of the qualities of a Howa you love!
Looking for a classic walnut rifle to add to your collection? With the Walnut Rifle, you won’t be disappointed – includes a beautiful Walnut Stock and all of the qualities of a Howa you love!
| UPC | 682146890563 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HWH25CR |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 25 CREEDMOOR |
| Capacity | 5 |
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Material | ALUMINUM |
| Model | 1500 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7.5" |
| Safety | 3 Position |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | Two Stage Match |
| Weight | 6.40 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.