Description
The Howa Mini Action Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials.
The Howa Mini Action Rifle is the perfect platform for an accurate and affordable bolt-action gun. With precision in mind, every Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials.
| UPC | 682146892413 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HMA60804B |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Heavy Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | HOWA/LEGACY SPORTS |
| ATF Model | 1500 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic |
| Grip Type | Black HTI Synthhetic Stock |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | STEEL |
| Model | M1500 |
| Muzzle | Threaded |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Overall Length | 39.5" |
| Package Height | 4.1 |
| Package Length | 46.6 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-7.5" |
| Safety | 3-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.1 |
| Stock Description | Fixed HTI |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | Two-Stage Match |
| Weight | 11.6 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.