Additional information
| UPC | 030317011499 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 171098 |
| Color | Black |
| Description | 2 Piece |
| Finish | Matte |
| Fit | Remington 700 |
| Gun Type | Rifle |
| Material | ALUMINUM |
| Misc | 1" Ring |
| Model | Back Country |
| Mount Height | 0.97" |
| Mount Type | To Receiver |
| Pieces | 2 |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Medium |
| Rings Included | Yes |
| Shipping Weight | 0.275 |
| Size | 1" Medium |
| Subcategory | Rings |
| Weight | 0.275 |
| Application | REMINGTON 700 |
| Dimension | 1.50 X 2.65 X 9.15 |
| Height | 1.5000 |
| Length | 9.1500 |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Style | INTEGRAL |
| Type of Rings Needed | NONE |
| Width | 2.6500 |






Reviews
There are no reviews yet.