Description
Model 870 Express 12GA 18.5″ BBL Hardwood Home Defense
$520.99
Model 870 Express 12GA 18.5″ BBL Hardwood Home Defense
Out of stock
CompareModel 870 Express 12GA 18.5″ BBL Hardwood Home Defense
| UPC | 810070683863 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R25559 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | Remington |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | CYLINDER |
| Color | Black |
| Dimension | 3.35 X 7.30 X 47.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 2 1/2" @ Comb & 1 1/2" @ Heel |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Color | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | Wood Stock Stained Hardwood |
| Grip Type | Stained Hardwood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 47.5 |
| Length of Pull | 14" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Tactical |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 38.5" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Tactical |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Bead Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Satin Hardwood |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 8.4 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.5 |
| Chokes Included | C |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Make | Remington |
| Make/Model | Remington|870 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.