Description
MOSSBERG 500 12GA 6RD COMBO 28″/24″ BRL BREAKUP
$627.99
MOSSBERG 500 12GA 6RD COMBO 28″/24″ BRL BREAKUP
Only 4 left in stock
CompareMOSSBERG 500 12GA 6RD COMBO 28″/24″ BRL BREAKUP
| UPC | 015813522823 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 52282 |
| Action | Pump Action |
| Barrel Finish | Mossy Oak |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Type | Vent Rib, Ported |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | Accu-Set |
| Chokes Included | Fully Rifled Bore |
| Color | CAMOFLAGE |
| Description | 500 Combo Field/Deer |
| Dimension | 3.80 X 47.15 X 9.50 |
| Finish | Cerakote |
| Finish Color | Mossy Oak Break-Up Country |
| Finish Type | Mossy Oak Break-Up Country |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Length | 47.5'' |
| Length of Pull | 14" |
| Magazine Included | Yes |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Mossberg |
| Make/Model | Mossberg|500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 500 |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Cylinder Accu-Choke |
| Overall Length | 47.50"- 43.50" |
| Rear Sight | Adjustable |
| Receiver Description | Mossy Oak Break-Up Country Synthetic |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Series | Field/Deer |
| Shipping Weight | 12.7 |
| Sights | Dual Bead/Adjustable Rifle |
| Similar Items | SGP12C |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Mossy Oak Break-Up Country |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | Yes |
| Trigger | Vent Rib Ported/Ported |
| Weight | 12.7 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Height | 3.8000 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Other Features | TWO BARREL COMBO: |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Width | 9.5000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.