Description
REMINGTON 783 SYN 6.5 CREEDMOOR 22IN BLACK
$563.99
REMINGTON 783 SYN 6.5 CREEDMOOR 22IN BLACK
Out of stock
CompareREMINGTON 783 SYN 6.5 CREEDMOOR 22IN BLACK
| UPC | 810070684310 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85826 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Remington |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | YES |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.80 X 9.15 X 48.20 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Color | Matte |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Matte Black |
| Grip Type | Matte Black |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48 |
| Material | STEEL |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Overall Length | 41.625" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 48.0 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8 |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.3 |
| Sights | Optic Ready |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | Yes |
| Trigger | CrossFire |
| Weight | 9.3 |
| Weight (lbs) | 7.25 |
| Width | 9.5 |
| Finish Style | Blued/Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.