Description
Specifications:
- Action: Pump
- Gauge: 20 GA
- Barrel Length: 18″
- Capacity: 6
- Chamber: 3″
- Length: 38 1/2″
- Weight: 6 3/4 Lbs
- Drop: 1 1/2″ @ Comb & 2 1/2″ @ Heel
- Stock: Black Synthetic
- Finish: Black
$578.99
Remington 870 Express Shotgun 20ga 6rd Capacity 18.5″ Barrel Black Synthetic Stock
Out of stock
CompareSpecifications:
| UPC | 810070683870 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81100 |
| Action | Pump Action |
| Application | Home Defense |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| Capacity | 6 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | RemChoke |
| Chokes Included | C |
| Color | Black |
| Dimension | 3.35 X 7.25 X 47.00 |
| Drop | 2" @ Comb & 1 1/2" @ Heel |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Color | Matte |
| Finish Type | COLORED |
| Hand | Right Hand |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length of Pull | 14" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 38.5000 |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Series | Express Tactical |
| Shipping Weight | 7.9 |
| Sights | Bead Front |
| Similar Items | SGP20 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Finish | Matte Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight | 7.9 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Remington |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| canDropship | True |
| Drilled and Tapped | False |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Length | 47.4 |
| Make | Remington |
| Make/Model | Remington|870 |
| Model | 870 Tactical |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Width | 7.1 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.