Description
Specifications:
- Gauge: 20ga
- Capacity: 4
- Barrel length: 21"
- Stock: Synthetic
- Finish: Express Finish
$600.99
Remington 870 Fieldmaster Compact Shotgun 20ga 4rd Capacity 21″ Barrel Express Finish Vent Rib Synthetic Stock
Out of stock
CompareSpecifications:
| UPC | 810070688769 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68876 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Vent-Rib Barrel |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Remington |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 21" |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Barrel Material | STEEL |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | YES |
| Choke Type | 3 Choke Tubes |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Black |
| Dimension | 3.30 X 7.25 X 46.95 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 1/2" @ Comb & 2 1/2" @ Heel |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Color | GLB |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Synthetic |
| Grip Type | Synthetic |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | YES |
| Length | 47.5 |
| Length of Pull | 14" |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 0 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Compact |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Fieldmaster Compact |
| Shipping Weight | 7.91 |
| Sights | Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight | 7.91 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.5 |
| Front Sight | Bead |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Magazine Included | Magazine Tube |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Remington |
| Make/Model | Remington|870 Fieldmaster |
| Muzzle | Plain |
| Other Features | SYNTHETIC STOCK, |
| Youth Shotgun | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.