Description
Specifications:
- Gauge: 12ga
- Capacity: 4
- Barrel length: 23″
- Stock: Walnut
$716.99
Remington 870 Fieldmaster Fully Rifled Shotgun 12ga 4rd Capacity 23″ Barrel Walnut Stock Cantilever Mount
Out of stock
CompareSpecifications:
| UPC | 810070688790 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68879 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Additional Feature 3 | Monte Carlo Stock |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Remington |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 23" |
| Barrel Type | Rifled |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Glass Bead |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Hardwood |
| Grip Type | Hardwood |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.5 |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Overall Length | 40.5" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | Adjustable Rifle Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Stock Type | MONTE CARLO |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 9.0 |
| Width | 7.5 |
| Barrel Description | Fully-Rifled |
| Barrel Length Range | 23" to 23.99" |
| Checkering | YES |
| Dimension | 3.25 X 7.25 X 46.95 |
| Front Sight | Bead |
| Hand | Right Hand |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | NO |
| Magazine Included | Magazine Tube |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Remington |
| Make/Model | Remington|870 Fieldmaster |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | Yes |
| Muzzle | Plain |
| Rear Sight | Fixed |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | Yes |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.