Description
High Scope Ring with a Blued Finish. Designed to fit a scope with a one-inch scope tube diameter and a 52 MM objective diameter. Sold individually.
High Scope Ring with a Blued Finish. Designed to fit a scope with a one-inch scope tube diameter and a 52 MM objective diameter. Sold individually.
| UPC | 736676902712 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90271 |
| Color | Blue |
| Description | Sold Individually |
| Dimension | 1.10 X 4.20 X 6.50 |
| Finish | MATTE BLUED |
| Finish Color | Blue |
| Firearm Type | RINGS AND BASES |
| Fit | M77 Hawkeye African |
| Height | HIGH |
| Length | 6.5000 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Objective | 52mm |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | High |
| Series | Scope Ring |
| Shipping Weight | 0.2 |
| Similar Items | RNGRUG |
| Size | 1" High |
| Style | Ruger-Style Rings |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .2 |
| Width | 4.2000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.