Additional information
| UPC | 011356573612 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57361 |
| Accessories | Scope |
| Action | Bolt Action |
| Application | Field |
| Barrel Description | 20" Heavy |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Color | Mossy Oak Terra |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Mossy Oak Terra |
| Finish Style | Blu |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Rifle |
| Grip Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Includes | Scope Rings |
| Length of Pull | 13.75" |
| Magnification | 4-12x |
| Material | Carbon Steel |
| Max Capacity | 4 |
| Model | 110 |
| Muzzle | Threaded |
| Number of Magazines | 1 / 4 |
| Objective | 44mm |
| Overall Length | 40.50" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Scope | Vortex Crossfire II 4-12x44mm |
| Series | Apex Predator XP |
| Shipping Weight | 11.0 |
| Sights | None, Scope |
| Similar Items | RI308 |
| Size | Full Size |
| Stock Description | Synthetic Mossy Oak Mountain Country |
| Stock Finish | Mossy Oak Mountain Country |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Trigger | AccuTrigger |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 11.0 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Additional Feature 1 | ACCU-Trigger |
| Additional Feature 2 | Vortex BDC Crossfire 4-12×44 |
| Additional Feature 3 | EGW 1 Piece Picatiny Rail |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Savage Arms Inc. |
| ATF Model | 110 |
| ATF Type | Rifle |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | No |
| Height | 8.5 |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 49 |
| Package Height | 8.5 |
| Package Length | 49.0 |
| Package Width | 3.75 |
| Scope Cover Included | No |
| Special | Threaded Barrel |
| Width | 3.75 |






Reviews
There are no reviews yet.