Description
Designed with officers and servicemembers in mind the full-sized DR920 is a duty-ready pistol with features that are anything but basic. Designed to work with existing G17 holsters magazines and gear.
$1,020.99
Shadow Systems DR920 Elite Slide Optic Handgun 9mm Luger 17rd Magazines (2) 4.5″ Barrel FDE
Only 2 left in stock
CompareDesigned with officers and servicemembers in mind the full-sized DR920 is a duty-ready pistol with features that are anything but basic. Designed to work with existing G17 holsters magazines and gear.
| UPC | 810013432725 |
|---|---|
| Manufacturer | Shadow Systems |
| Manufacturer Part Number | SS-2024 |
| Shipping Weight | 3.0 |
| Weight | 3.0 |
| Accessories | 2 Magazines, Optic Ready Kit, Case |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Optics Ready Elite Slide |
| Additional Feature 2 | Spiral Fluted Black Barrel |
| Additional Feature 3 | Flat Face Aluminum Trigger |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | SHADOW SYSTEMS |
| ATF Model | DR920 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.5" |
| Barrel Type | Spiral Fluted |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Country of Origin | US |
| Description | Optics Ready |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Nitride |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Material | Polymer Frame FDE Frame Polymer Frame |
| Grip Type | FDE Frame |
| Hand | Right Hand |
| Height | 1.34 |
| Illuminated Reticle | No |
| Length | 7.63 |
| Material | Polymer |
| Model | DR920 |
| Number of Magazines | 2 17 rd. |
| Overall Length | 7.63" |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 13.6 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Trigger Safety |
| Scope Cover Included | No |
| Sights | Front Night Sight |
| Sights Type | Night Sights |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Width | 4.75 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.