Description
SIG “1911 STAINLESS RAIL” 1911R-45-SSS-CA 5″ STS W/ RAIL CA COMPLIANT
$1,575.99
SIG “1911 STAINLESS RAIL” 1911R-45-SSS-CA 5″ STS W/ RAIL CA COMPLIANT
Only 1 left in stock
CompareSIG “1911 STAINLESS RAIL” 1911R-45-SSS-CA 5″ STS W/ RAIL CA COMPLIANT
| UPC | 798681437146 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 1911R-45-SSS-CA |
| Accessories | 2 Mags |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | California Compliant |
| Additional Feature 2 | Accessory Rail |
| Additional Feature 3 | Beavertail Grip Safety |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER INC. |
| ATF Model | 1911 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Type | Match Grade |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Cartridge | .45 ACP |
| Description | Tac Rail |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless |
| Finish Color | Stainless |
| Finish Style | STAINLESS STEEL |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Front Sight | Night Sight |
| Grip Material | Blackwood |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 13.5 |
| Magazine Included | 1 x 8-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Sig Sauer |
| Make/Model | Sig Sauer|1911 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Model | 1911 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Overall Length | 8.7" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Full Size *CA Compliant |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | Night |
| Similar Items | HG45 |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Stock Material | Wood |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 4.6 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 10 |
| Color | Silver |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Select at least 2 products
to compare
Reviews
There are no reviews yet.