Additional information
| UPC | 706397992286 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | STV995300V2SBA3 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 9.5'' |
| Barrel Length Range | 9" to 9.99" |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Caliber/Gauge | .300 BLACKOUT |
| Capacity | 30 |
| Cartridge | .300 AAC Blackout |
| Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Finish Color | Anodized |
| Finish Type | Black Hardcoat Anodize |
| Front Sight | Flip Up |
| Grip Material | B5 Type 23 |
| Handguards | M-LOK |
| Length | 4.5'' |
| Magazine Included | 1 x 30-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Springfield |
| Make/Model | Springfield|Saint Victor |
| Material | ALUMINUM |
| Model | SAINT |
| Muzzle | 4-Prong Flash Hider |
| Overall Length | 26" |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Rear Sight | Flip Up |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Safety | Ambidextrous |
| Series | Victor |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Similar Items | HGT300B |
| Stock Description | SB Tactical SBA3 Brace |
| Stock Finish | BLACK |
| Stock Material | POLYMER |
| Stock Type | SBA3 |
| Subcategory | Other Handguns |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Weight | 11.18 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |







Reviews
There are no reviews yet.