Additional information
| UPC | 022188887402 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 13459 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| Ambidextrous Safety | Yes |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Length | 3.6700 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | .30 SUPER CARRY |
| Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.50 X 7.00 X 12.35 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Color | Armornite |
| Finish Style | Matte Black Armonite |
| Frame Color | Black |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | Polymer |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grip Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.5000 |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 12.3500 |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | EASY RACK SLIDE |
| Overall Length | 6.80" |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Grip |
| Series | Shield EZ |
| Sights | 3-Dot White |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG30SC |
| Size | Micro Compact |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (Guam) | NO SALE TO GUAM |
| State Restriction (PR) | NO SALE TO PUERTO RICO |
| State Restriction (VI) | NO SALE TO VIRGIN ISLANDS |
| Stock Material | POLYMER |
| Weight | 21.6000 |
| Weight (oz) | 21.6000 |
| Width | 7 |
| Cartridge | .30 Super Carry |
| Front Sight | White Dot |
| Magazine Included | 1 x 17-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Smith & Wesson |
| Make/Model | Smith & Wesson|Shield EZ |
| Model | Shield EZ |
| Muzzle | Plain |
| Rear Sight | White 2-Dot |






Reviews
There are no reviews yet.