Additional information
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| UPC | 020892230057 |
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | RED9HP |
| Application | Target |
| Boxes Per Case | 10 |
| Bullet Type | Hollow Point (HP) |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Case Material | Brass |
| Description | +P |
| Dimension | 1.55 X 3.35 X 2.65 |
| Grains | 124Gr |
| Height | 1.5500 |
| Length | 2.6500 |
| Model | USA Ready |
| Product Type | Hollow Point |
| Reloadable | Yes |
| Series | Ready Defense |
| Shipping Weight | 0.58 |
| Similar Items | A9MM |
| Subcategory | Handgun Ammunition |
| Units per Box | 20 |
| Units per Case | 200 |
| Units Per Pack | 20 |
| Weight | 0.58 |
| Width | 3.3500 |
| Cost per Round | 1.65 |
| Brand Style | USA Ready |
| Bullet Weight (Grains) | 124 |
| Cartridge | 9mm |
| Muzzle Energy | 396 ft lbs |
| Muzzle Velocity (fps) | 1200 fps |
| Rating | +P |
| Rounds | 20 |



Reviews
There are no reviews yet.